A Miscanthus évelõ, rhizómával (gyöktörzzsel) rendelkezõ, kontinentális éghajlaton is áttelelõ, Kelet-Ázsiában õshonos növény, amely rokonságban áll a cukornáddal. Rendkívül gyors növekedésû biomassza-növény, magas a fényenergia~, víz~ és nitrogénhasznosításának hatékonysága. A steril hibridek, amelyeket Európában az utóbbi 5-10 évben kezdtek el termelni, hozamuk messze felülmúlja az erdei vad fajtákét.

Az iparinád nem agresszív növény, magja nincs, ebbõl adódóan nem terjed, csak a föld alatti módosult szárrész (rhizóma) kismértékû terebélyesedésével. Rhizómája elágazó, a talaj 20-30 cm-es mélységében találhatóak. Gyökérszerkezete és a növény tuljadonságai különösen alkalmassá teszik idõlegesen elöntött talajokon, árterületeken, belvízben való termesztésre.

Egyenes, nádszerû szárai vékonyak, nem elágazóak, belül tömörek, kemények, átmérojük kb. 1-2 cm. A növény magassága az elsõ és második év végére elérheti a 1,5-2 métert, majd a harmadik év után 3-4 méteres magasságot. A növénynek kórokozója Európában nem ismert. Különbözõ európai és hazai ültetvények tapasztalatai alapján hazánkban öntözés nélkül is biztonságosan elérhetõ a 20-25t/ha hozam.

Az ültetvény várható élettartama 20-25 év. Az elso fagyok után a növény szára fokozatosan kiszárad, levelei jórészt lehullnak, a téli aratás idejére a nedvességtartalma 18-22%-ra csökken (fa: 35-40%), bár ez egyes esetekben, idõjárástól függõen akár 12-15% alá is eshet.

A Miscanthus a fosszilis energiahordozók kiváltásával közel 90%-os széndioxid-elkerülést eredményez, hiszen az energianád egy C4-es növény, így sokkal hatékonyabban kötik meg a levegõ CO2-ját és építik fel a fotozintézis során a növényi biomasszát, mint más hasonló céllal termesztett növények.

A nagytömegu szárazanyagot termelõ iparinád felhasználásának elsodleges célja a növényben megkötött napfényenergiájának hasznosítása ho- vagy áramtermelésre. A betakarított, száraz "energianád" futoértéke a fáéhoz hasonló.

A száraz nád energiatartalma 18 Mj/kg, így a 10-20 t/ha terméshozam 180-360 GJ/ha/év energiahozamot jelent. A növény égési tulajdonságai a fáéhoz hasonlítanak, hamujának olvadáspontja magas, (950-1050 oC) ezért adaptálható a fatüzelésû kazánokhoz és az erõmûi felhasználás is lehetséges. Mind a brikettáló, mind a pelletáló üzemek könnyedén feldolgozzák.